NAVADNA NEDELJA

00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000021121

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24. NEDELJA MED LETOM (C): Lk 15,1-32
"Kdo izmed vas ima sto ovac, pa izgubi eno izmed njih." (4)
"Katera žena, ki ima deset drahem, če izgubi eno drahmo." (8)
"Neki človek je imel dva sina ..." (11)

Življenje se predstavlja kot potovanje, na katerem se lahko izgubiš: to se zrcali od Odiseja do Rdeče kapice ... Izgubljam se na različne načine: včasih imam samo potrebo, da me kdo poišče; zato "vpijem", da bi kdo opazil, da sem še živ - kot izgubljena ovca; drugič sem preprosto pozabljen in lahko samo čakam in si želim, da me kdo najde - kot drahma; se pa izgubljam tudi v odnosih: včasih odidem, drugič ostajam s srcem drugje - kot oba sinova.
A najbolj me v odlomku fascinira, da mi pravi: ne glede kako sem se izgubil, je vedno nekdo, ki me išče - pastir, žena, oče ...
Ljubezen brez omejitev, obvez ni možna: to včasih ne morem dojeti; mlajši sin v meni se buni, da ne bom suženj nikomur - in grem ... Hočem ljubezen brez obveznosti, čustvo brez dolžnosti. A še vedno sem na lastni koži občutil, da to ni možno. Te "bolezni" me ozdravljajo ljudje, ki me ljubijo takega kot sem in me ne želijo posedovati. Kot oče v paraboli, ki zdravi sina s terapijo svobode.
A najtežje se vrnem v odnos takrat, ko sem ostal v njem samo navidezno, se pretvarjal. Starejši sin me spominja na tistega otroka v meni, ki se stalno prilagaja in nima korajže, da bi odšel. Takrat nalagam komprimis na kompromis; tiho trpim; dokler v neki situaciji ne "poči" in resnica se razkrije. Ta jezni pubertetnik v meni se hrani s konflikti in se primerja z drugimi - zato z njimi ne uspe praznovati.
Oče me uči, kako se te stvari zdravijo. Ne zbuja očitkov vesti, ne banalizira sinove jeze, ne ironizira njegovega ustvarjanja konfliktnih situacij. Oče se pokaže ranljivega: starejšemu sinu podari nekaj svojega, dragocenega ... svoje srce - brez tega sprava ni možna. Nato pa pusti vrata odprta: da se lahko odloči vstopiti ali ostati zunaj. Vrnitve v odnos ni mogoče prisiliti.
Terapija svobode. Ne smem pozabiti povedati, da jo uporablja tudi Bog.

+ Marjan Turnšek

 

 

  


 

You are here
Sprejmem pikotke za to spletno stran.

EU Cookie Directive Module Information